RİZE YAYLALARI
Rize yaylalarını gezdum, gördum, sendagez diye yazdum.
LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞÜ
Likya Yolu yürüyüşümü buradan okuyabilirsiniz.
BATI KARADENİZ'İ GÖRÜN
Batı Karadeniz'de Kelebeğin rüyasına yolculuk başlıyor.
Site Haritası
Takvim

- KAZANKAYA KANYONU

Karavanıyla gezen matematik öğretmeni Hakan Manka, Yozgat Aydıncık Kazankaya kanyonunu yazdı

Kanyonun girişinde ormancılarla karşılaştım. Tatlı bir heyecan vardı hepsinde. Hayırdır dedim? Bugün Yozgat valisi gelecekmiş. Vali, ormancıların yetiştirdiği 50 tane kekliği doğaya bırakacakmış. Onun için heyecanlıymışlar. Umarim sorun çıkmamıştır. Hoşuma gitti vali için yapılan jest. Ormancılar ayrıca çok hoş bir şey anlattılar. Kanyona girmeden önce yakınlardaki bir HES için su biriktiriliyormuş. Bu su sonra ikiye bölünüyormuş. Bir bölümü kanyona veriliyormuş (az olan kısmı!) diğer bir bölümü ise kayaları delme suretiyle açılan 4,5 kilometrelik bir tünelle, buraya komşu olan İncesu'ya gönderiliyormuş. Su, İncesu'da 90 metrelik bir yükseklikten HES'e dökülüyormuş. Bu kadar yüksekten dökülüyor olması da daha çok verim ve daha çok para demekmiş. Peki, hoş olan ne? Hoş olan şey, bu tünelin delinmesi esnasında gerçekleşmiş. Hiç beklenmedik bir şey olmuş! Projenin bir an önce hayata geçirilmesi için zehir gibi bir proje hazırlamış mühendisler.

TÜNEL NEREYE ÇIKTI?Delme işini Kazankaya ve İncesu'dan karşılıklı olarak başlatmışlar. Ortada bir noktada buluşsunlar diye. Fakat, bu buluşma ne yazık ki gerçekleşememiş! İncesu'dan başlayan delik Kazankaya'daki deliğin iki metre yukarısından geçmiş. Hah ha. Sonra bir gurur meselesi yapılarak (gurur mu, giden paracıklar mı?) Kazankaya'daki deliğe iki metrelik bir yükseklik kazandırılmış (yeniden delinerek) ve zorla da olsa bu buluşma gerçekleşmiş. Bu durumda sanırım hiç kimse ilk mühendislerin yerinde olmak istemezdi. Bir başka güzel şeyde, bu tünelin kayaların içine girmeden önce dışarıdaki 50 metre uzunluğundaki duvarı. Gençler her tarafi kapalı olan bu tünelin duvarlarına neler yazmış neler? Çok anlamlı ve güzel yazılar var! 

KANYONDA YÜRÜMEK KEYİFLİBöyle hoş bir şekilde girilen kanyon inanılmaz güzellikler sunuyor. Kanyon boyunca 8-9 kilometre yürüdüm sanırım. Yürüyüşe devam edebilmek için iki kere akan suyu geçmem gerekti. Kayaların üzerinden atlamak ve suda yüzmek çok güzel, çok heyecan vericiydi. Sanırım pek çok kanyonda bu kadar yürüyebilmek mümkün olmuyor. O yüzden, ilk defa bir kanyonda trekking yapacak olanlara şiddetle tavsiye ediyorum. Kanyona girmeden önce Kazankaya köyünce işletilen sosyal tesis var ve inanılmaz ucuz.

ÖZGÜRLÜK İŞTE BUGeceliği 25 TL. İnanılmaz degil mi? Aksam üzeri ayrilacaktım buradan, fakat erken kalkıp kekliklerin ötüşünü bir kez daha dinlemek istiyorum. İşte karavan hayatı bu gibi durumlarda önem kazanıyor. Kekliklerin ötüşünü dinlemek gibi bir ayrıcalığı yaşamak istiyorsan kalma yeri gibi bir tasanın olmaması gerek. Karavanla seyehat ederken bir yerlere yetişmek zorunda değilsin. Kafana estiği gibi davranıyorsun. Bu da özgürlük demek oluyor canlarım!

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret156681
Hava Durumu
Bu Web Sitesi Desteği