Sporda, doğada, turizmde gezinti yapmak isteyenlerin sitesi             www.gezintihaberleri.com                editor@gezintihaberleri.com
RİZE YAYLALARI
Rize yaylalarını gezdum, gördum, sendagez diye yazdum.
LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞÜ
Likya Yolu yürüyüşümü buradan okuyabilirsiniz.
BATI KARADENİZ'İ GÖRÜN
Batı Karadeniz'de Kelebeğin rüyasına yolculuk başlıyor.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

YELDEĞİRMENLERİ VADİSİ: BOLU GÖYNÜK

Sakarya zaferi anısına 1922 yılında yaptırılan Zafer Kulesi ve harika yeldeğirmenleri bile gitmek için yeterli.

Bolu’nun ilçesi olmasına rağmen, Ankara’ya da çok yakın olan Göynük, çok fazla bilinmemesine rağmen, kendisine has özellikleri ile önemli bir ziyaret merkezidir.Hemen yakınında bulunan Çubuk ve Sünnet göllerine ev sahipliği yapan tarihi şehir Göynük, aynı zamanda bu göllerin çevresinde yer alan Anadolu Üniversitesinin yaptırdığı Yel değirmenleri ile ayrı bir ilgi merkezi oluşturmaktadır. Tarihi Hitit ve Frig’lilere kadar uzanan Göynük, Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin’in türbesini de barındırmaktadır.

Sakarya zaferi anısına 1922 yılında yaptırılan Zafer Kulesi, önemli bir sanat eseridir ve bugün saat kulesi olarak kullanılmaktadır. Bölge, doğa yürüyüşünü sevenler için, iki gölü ve yel değirmenleri vadisi ile oldukça caziptir. Hayvancılık, özellikle tavuk besiciliği ön plandadır. Ağaç oymacılığı yapılmaktadır. Ayrıca, birçok tarihi ev ve konak restore edilerek turizmin hizmetine sokulduğu için dileyenler geceleme olanağı bulabilir. 

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
231 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam99
Toplam Ziyaret24522
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 32° 19°
URCU FLY TRAVEL
UÇAK BİLETLERİ TURLAR, TRANSFERLER