Sporda, doğada, turizmde gezinti yapmak isteyenlerin sitesi             www.gezintihaberleri.com                editor@gezintihaberleri.com
RİZE YAYLALARI
Rize yaylalarını gezdum, gördum, sendagez diye yazdum.
LİKYA YOLU YÜRÜYÜŞÜ
Likya Yolu yürüyüşümü buradan okuyabilirsiniz.
BATI KARADENİZ'İ GÖRÜN
Batı Karadeniz'de Kelebeğin rüyasına yolculuk başlıyor.
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

DOLARDAKİ ARTIŞ OTEL FİYATLARINI UÇURDU

8. Uluslararası Resort Otel Kongresi Antalya'da yapıldı. Dolar kurunun yükselmesi yabancılar için Türkiye’yi cazip hale getirirken, yerli turistin lüks otellere gelme şansı oldukça azaldı. Yerli turist için otel fiyatları yüzde 30 arttı

8. uluslararası resort oteller turizm kongresi Antalya’da yapıldı. Kongreyi organize eden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, enflasyonun yüzde 20'lerin üzerine çıkması nedeniyle otel fiyatlarında yüzde 30'lara varan oranlarda artış olduğunu, bu nedenle yerli turistin önümüzdeki yıl yüksek sezonda Antalya'daki lüks otellere gelme şansının azaldığını söyledi.

Yerli turist Antalya'ya ancak yüksek sezon dışında gelebilecek

Oteller için yerli ya da yabancı turist önceliğinin olmadığını ifade eden Yağcı, “Ancak otellerde fiyat Euro ve dolar olarak belirleniyor. Kur artışı yabancı turisti etkilemedi ancak geliri TL olan yerli turist için ciddi bir fiyat artışına yol açtı. Enflasyon nedeniyle otellerin maliyet artışı da var. Yerli turist bu sezon Antalya'ya çok gelemez. Oluşan yeni fiyatı karşılayabilen yerli turist için değişen bir şey yok. Ama karşılayamayacak olanlar ya Ege'ye gidecekler ya da Akdeniz'e eylül ve ekim aylarında gelebilecekler” dedi.

Antalya 20 milyon turisti hedefliyor

Türkiye'nin dünyada en fazla ziyaret edilen altıncı ülke konumunda bulunduğuna işaret eden Yağcı, şöyle konuştu:

"2018 yılı sonunda Türkiye için yurt dışında yerleşik vatandaşlarımızı da sayarsak 44 milyon turist, Antalya için de 13,5 milyon turist sayısına ulaşacağız. Vizyonumuz 2023 yılında Türkiye için 70 milyon, Antalya için de 20 milyon yabancı turist sayısına ulaşmak ve bunu sürdürülebilir hale getirmek olmalıdır. Sektörde yeni bir vizyona, yeni bakış açılarına, yeni yaklaşımlara ihtiyaç bulunduğu ortadır. Gündelik olaylara takılmak yerine geleceğe yönelik öngörüleri tartışmamız gerekiyor. Pazarı çeşitlendirmek, yeni kaynak pazarlar yaratmak, ürün çeşitlendirmesi yapma yoluna gitmeliyiz. Hedefimiz, turizmi hem niteliksel hem niceliksel olarak geliştirip, yıllık 70 milyon turist, turist başına da bin dolar gelir seviyesine çıkmak olmalıdır."

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, 2023 yılında 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri hedefinin revize edilerek daha yukarılarda yeni hedefler konulması gerektiğini bildirdi.

Turizm de dijitalleşiyor. Pasaport yerine yüz taraması geliyor.

Yağcı, gelişen teknoloji ile turizmin dijitalleşme yoluna girdiğini, artık uzun seyahatlerde bile turistlerin bavullarının evlerinden alınıp, otel odalarına kadar ayrı bir sistemle taşınacağını söyledi. AKTOB Başkanı, yüz tanıma sistemi ile ülkeler arasındaki sınırların da yakın bir gelecekte kalkacağını, pasaport uygulamasından gelişmiş ülkelerin vazgeçmeye başlayacağını söyledi.

 Antalya valisi, Karaloğlu, “Kriz bitti. Oteller dolacak”

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da 2016'daki çok sıkıntılı bir sezondan sonra bugün gelinen noktanın çok büyük bir başarı olduğunu belirterek, "Dünyada bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir toparlanmayı başarabilmiş bir destinasyon var mı? Çok bilmiyorum ama bunu Antalya başardı, Türkiye başardı" dedi.

Belediye Başkanı Türel, “otellerdeki tam doluluğu 12 aya çıkartmalıyız”
,

Krizden sonra büyük bir toparlanma olduğunu ve 2018 yılında turist sayısı bakımından tüm zamanların rekorunun kırıldığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı MenderesTürel, "Hepiniz çok iyi biliyorsunuz ki turizm sektörü, kısa vadede sonuç alınabilecek, hemen hedeflere ulaşılabilecek bir sektör değil. Fakat ne mutlu bize çalkantılı dönemin ardından çok kısa sürede el ele vererek sorunları aştık, rekorlarla dolu altın bir yıla hep birlikte imza atıyoruz." diye konuştu.

Antalya'nın turizmde marka olarak önemli avantajları bulunduğunu, kültür, deniz, spor, kongre, sağlık, inanç turizmi gibi geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu anlatan Türel, artık 12 ay turizmi hedeflediklerini belirtti.

Antalya'nın, sahip olduğu tesis ve bugünkü yatak kapasitesiyle yılda 20 milyon turiste rahatlıkla ev sahipliği yapabilecek potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Türel, " Turizmi 12 aya çıkarırsak bugünkü yatak kapasitesiyle birkaç sene içinde Antalya'da yılda 20 milyon turist ağırlayacağımıza inancımı bir kez daha ifade etmek istiyorum." dedi.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, “Türkiye’nin petrolü turizmdir”

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş de toplantıda dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin bir sunum yaptı. Gelecek vadeden sektörleri banka olarak desteklediklerini ifade eden Ateş, turizme de önemli kaynak sağladıklarını söyledi.

Ateş, "Bankaların turizm sektörüne kullandırdığı 17 milyar dolar kredinin 3 milyar dolarını Denizbank sağladı. Denizbank turizm sektöründe sadece büyük firmalara değil, KOBİ sınıfına giren küçük otellere, restoranlara ve işletmecilere de destek oluyor. Sadece kredi ile değil, tüm ürünlerle sektöre destek veriyoruz. Türkiye’nin petrolü turizmdir " dedi.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da turizm de sürdürülebilirlik konusunda sunum yaptı.

Bu yıl kongrede Jet2Holidays CEO’su Steve Heapy, Hotelbeds Grup Yönetim Kurulu Başkanı Joan Vila’nın  yanı sıra dünya turizm pazarının etkin isimleri de konuşmacı olarak yer aldı.Gazeteci Ertuğrul Özkök ile Elif Dağdeviren de kongrede bir söyleşiye katıldı. Kongreyi izleyerek haberi yayına hazırlayan: Besim Güçtenkorkmaz

3920 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret53358
Hava Durumu
URCU FLY TRAVEL
UÇAK BİLETLERİ TURLAR, TRANSFERLER